10 kwietnia – rocznica śmierci Kaczmarskiego

kaczmarski10 kwietnia minęła kolejna rocznica- 10 rocznica śmierci wybitnego poety, prozaika i piosenkarza, Jacka Kaczmarskiego. Fakt ten oczywiście przyćmiła 4 rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Ja jednakże wolałbym się skupić na tym pierwszym wydarzeniu. Z dwóch powodów: pierwszy- cenię sobie twórczość Kaczmarskiego, drugi- obchody rocznicy śmierci Kaczmarskiego nie wiążą się z kolejnymi głupkowatymi debatami, obrzucaniem się inwektywami i kolejnymi teoriami spiskowymi.

Kaczmarski znany jest głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej i społeczno-politycznej. Jego utwory takie jak Obława, Mury czy Nasza klasa, znane są niemalże wszystkim. Kojarzony był z działalnością pierwszej Solidarności. To właśnie jego piosenki, wiersze były identyfikowane z głosem opozycji antykomunistycznej. Jego wizerunek jako barda z gitarą pozostanie już na zawsze w pamięci tych, którzy cenili i cenią sobie jego twórczość.
—–
Planujesz wyjazd do Włoch? Informacje o Toskanii pozwolą Ci zaplanować wspaniały czas w jednym z piękniejszych, włoskich regionów.

Portal florencja.info.pl to serwis polecany zwłaszcza turystom wybierającym się do stolicy Toskanii.
—–
Kaczmarski był przede wszystkim poetą. Napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Także komponował muzykę do swoich wierszy i śpiewał – ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Jacek Kaczmarski trzymał gitarę odwrotnie niż większość gitarzystów: struny szarpane lub uderzane były palcami lewej ręki, zaś struny na gryfie przyciskały palce dłoni prawej; ułożenie strun pozostawiał jednak niezmienione. Pozwalało mu to łatwiej osiągać niektóre rozwiązania brzmieniowe niż w przypadku gitary trzymanej w sposób klasyczny.
W 2002 roku u Kaczmarskiego zdiagnozowano zaawansowane stadium raka przełyku. Sprawa jego choroby nabrała medialnego rozgłosu. Zorganizowano serię koncertów charytatywnych z udziałem takich wykonawców jak Alosza Awdiejew, Michał Bajor. Wielu ludzi, w tym artystów, wspierało go finansowo podczas kosztownych zabiegów. 17 marca 2004 otrzymał on nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości. Nagrody nie był już w stanie odebrać osobiście. Zmarł 10 kwietnia około godziny 18.30.