Chorwacka wyspa Brac

bracBrac jest największą wyspą Centralnej Dalmacji, a także najwyższą pośród adriatyckich wysp- najwyżej położonym jej punktem jest szczyt Vidova Góra, 778 metrów n.p.m. Symbolem wyspy i jej znakiem rozpoznawczym już od wielu lat jest plaża Zlatni Rat zlokalizowana w miejscowości Bol, po południowej stronie wyspy – uznawana za jedną z najpiękniejszych na całym Adriatyku. Jednak jest to nie tylko miejsce o wyjątkowej urodzie, ale również pełne tradycji i tajemnic, które uczynią wakacje pełne niezapomnianych wrażeń. Dziedzictwo historyczne i kultywowane tradycje to kolejne atuty, które ściągają na Brac turystów pragnących zarówno wypocząć nad morzem, jak i poszukujących ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia. Poza tym bardzo atrakcyjne kwatery Chorwacja oferuje właśnie na Brac.

Brac jest dobrze połączona ze stałym lądem linią promową, która prowadzi rejsy do Splitu i Makarskiej. Promy na wyspie znajdują się w miejscowościach Supetar i Sumartin. W sezonie letnim, promy na linii Split – Supetar odpływają w ciągu dnia prawie co godzinę, a podróż trwa nie dłużej niż 50 minut. Linia promowa między Makarską a Sumartin jest nieco krótsza i tańsza, zalecana zwłaszcza dla osób, które zamierzają spędzić urlop po wschodniej stronie wyspy. Na wyspie znajduje się także lotnisko, położone 14km od Bol i 32km od Supetaru. Jest ono otwarte tylko w sezonie letnim. Główna droga przecinająca wyspę, która odchodzi od Supetaru, dociera do większości ośrodków na wyspie. Także wybrane przez turystów noclegi na Brac, w którejkolwiek części by się nie znajdowały, są łatwo dostępne.

Wyspa znana jest ze wspaniałego marmuru, który w kamieniołomach wydobywany jest już od czasów panowania rzymskiego. Kamień z Brac słynie z wysokiej jakości i niezwykłej bieli. Wykorzystywany był do budowy najważniejszych budynków reprezentacyjnych, sakralnych nie tylko w Chorwacji. Z tego marmuru budowano katedrę w Sibeniku.

Wnętrze wyspy jest obecnie głównie zaangażowane w hodowlę bydła i produkcję różnych produktów z mięsa baraniego i mleka. Wśród win, które są produkowane na wyspie, Bolski Plavac jest szczególnie polecany przez amatorów winnych trunków.

W miesiącach letnich w większości miejsc na Brac organizowane są festiwale ludowe i inne wydarzenia kulturalne. Obejmują one ekstremalne zawody sportowe, informacyjne wykłady, promocje, sprzęt, kursy, festiwal filmów dokumentalnych o sporcie.