Kieślowski w Sokołowsku

kieslowskiNa początku września, jeżdżąc po Górach Kamiennych trafiliśmy do niewielkiej miejscowości Sokołowsko. Położona w dolinie, ukryta pomiędzy górami mieścina, okazało się niezwykłym miejscem kulturalnym, gdzie mieszkańcy i warszawska fundacja próbują wspólnymi siłami odrestaurować stare, przepiękne sanatorium i uczynić z niego ważny punkt na kulturalnej mapie Europy. Celem nadrzędnym inwestycji kulturalnej jest w pierwszej kolejności ochrona obiektu przed całkowitym zniszczeniem, odbudowa i częściowa rekonstrukcja obiektu przy zachowaniu jego substancji historycznej wraz z otoczeniem. Natomiast w dalszej perspektywie zaadoptowanie i przystosowanie obiektu do nowej funkcji międzynarodowego Laboratorium Kultury.

Oprócz licznych festiwali, warsztatów, przedstawień, happeningów ściągających artystów nie tylko z Polski, ale z całej Europy, co roku organizowany jest tu flagowy dla Sokołowska festiwal – Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Poświęcony jest on twórczości tego wybitnego reżysera. Co roku podejmowana jest inna tematyka, inny film. Oprócz prezentacji danego filmu, spotkania z aktorami i twórcami, odbywają się prelekcje i seanse filmowe twórców, którzy współpracowali z Kieślowskim lub z tymi, którzy w swej twórczości nawiązują do tego, czego Kieślowski dokonał. W tym roku „na tapetę” wzięto film „Przypadek” – jeden moment, jeden pociąg – trzy różne życiorysy.
—–
Włoski, nadmorski kurort Bibione apartamenty proponuje turystom nad samym morzem w atrakcyjnych cenach.
—–

Scena otwierająca film – Witek Długosz, główny bohater – w tej roli Bogusław Linda – biegnie przez peron kolejowy, by wskoczyć do odjeżdżającego pociągu. W filmie śledzimy trzy wersje jego życiorysu, każda uzależniona właśnie od przypadku z pociągiem w roli głównej. Hasłem przewodnim 5. edycji festiwalu stała się fraza: Są przypadki, są życiorysy.

W pokazywanych filmach festiwalowych poruszony został właśnie motyw przypadku. Wśród gości festiwalu znalazły się takie osobistości, jak Maria Kieślowska, Marta Hryniak, Sylwia Pakulska, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Krzysztof Wierzbicki, Marcin Bortkiewicz, Tom Tykwer, Waldemar Krzystek, Paweł Łoziński, Magdalena Łazarkiewicz i wielu innych.