split

Split

Split to największe miasto Chorwacji wybrzeża Adriatyku, i kolejne, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc na wakacjach w Dalmacji. Wysokie góry chronią ten obszar przed wpływem klimatu kontynentalnego. Na starym mieście, w samym sercu Splitu, znajdują się jego największe atrakcje, jak choćby Pałac Dioklecjana.

Jest rewelacyjne miasto na jesienne wakacje w Chorwacji. Ogrom jego zabytków czyni z niego mekkę dla miłośników zwiedzania, a te jest zdecydowanie przyjemniejsze przy niższych, jesiennych temperaturach niż w letnim upale.

Pałac Dioklecjana, który powstał w okresie między 295-305 rokiem, to nie tylko jeden z najważniejszych zabytków Chorwacji, ale także całego obszaru Adriatyku. Pałac, zbudowany przy użyciu białego kamienia z wyspy Brac, marmuru z Włoch i Grecji, a kolumny i sfinksy dostarczono z Egiptu, ma wymiary 215m na 180 metrów o murach o grubości 2m i wysokich na 25m , obecnie mieści liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Historycy architektury uważają go za jeden z najlepiej zachowaną willę późnego okresu rzymskiego, a Pałacu Dioklecjana od 1979 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dioklecjan, który naprawdę nazywał się Gajusz Auerlius Valerius Diocletianus,pochodził z biednej rodziny. Rozpoczął karierę w rzymskiej armii jako zwykły żołnierz, a zakończył jako wódz imperium rzymskiego. Podczas panowania prowadził wojny z Persami i Germanami, jako cesarz ścigał także chrześcijan. Jego najbardziej znaną ofiarą był biskup, św. Duje, będący obecnie patronem Splitu.

Święty Duje był torturowany i zamordowany w roku 304 na miejskim amfiteatrze. Katedra Świętego Duje i plac przed nią są bardzo cennymi zabytkami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Od nich wiele ulic prowadzi pośród pięknych kamiennych domów i do restauracji, gdzie można skosztować kuchni dalmatyńskiej. Decydując się na wakacje w Chorwacji jesienią, mamy pewność, że wszystkie miejsca będą znacznie mniej zatłoczone i dostępne, a do tego nieco tańsze.

Split jest największym nadmorskim miastem Chorwacji. Ma ponad 1700 lat i jest jednym z najbardziej interesujących miejsc do odwiedzenia. Warto wejść do katedry św. Duje i Świątyni Jowisza, a także zwiedzić Muzeum Miejskie, Archeologiczne, Etnograficzne, Galerię Sztuki i Galerię Mestrovic. Do głównych atrakcj należą także: Bene, rodzinny teren rekreacyjny z plażą, placem zabaw, kortami tenisowymi, boiskiem do koszykówki, badmintona; małe Zoo na szczycie wzgórza Marjan, czy wejście na Telegrin, skąd można podziwiać panoramę okolicy.