szybenik

Szybenik

Szybenik znajduje się około 80km na północ od Splitu, na chorwackim wybrzeżu. Ze względu na swoje położenie w głębokiej zatoce jest jednym z najbardziej naturalnie chronionych portów na Adriatyku.

Atmosfera w Szybeniku tętni młodością i życiem. Małe, wąskie uliczki prowadzą do urokliwych placów, gdzie nowoczesne witryny sklepowe idealnie współgrają ze stylową architekturą minionych wieków.

Szybenik jest nieco mniej popularnym miastem niż Dubrownik czy Split, ale dzięki swej własnej osobowości, wyjątkowemu klimatowi i wspaniałym zabytkom zapewnia rewelacyjny wypoczynek. Szybenik, jak inne duże miasta nad Adriatykiem, jest rewelacyjnym miejscem na jesienny wypoczynek w Chorwacji. Znacznie niższe temperatury i ceny oraz zdecydowanie mniejsza liczba turystów sprawiają, że zwiedzanie największych atrakcji miasta i okolicy będzie o wiele przyjemniejsze jesienią niż latem.

Największą i najcenniejszą atrakcją w Szybeniku jest katedra Katedra św. Jakbua, zbudowana w 1434. Ten renesansowy budynek jest jedną z piękniejszych tego typu budowli w Chorwacji. Jego wartość doceniono wpisując go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia położona jest tuż poniżej murów obronnych miasta, w starej części Szybenika. Katedrę zbudowano z wapiennego kamienia i marmuru, który został sprowadzony z wyspy Brac. Budowę kościoła nadzorowali Juraj Dalmatinc i Nikola Firentinac, znani mistrzowie kamieniarscy z Chorwacji. Katedra Szybenika to jedna z architektonicznych perełek zlokalizowanych na wybrzeżu Dalmacji. Warto także odwiedzić ratusz, kościoły Św. Barbary i Św. Fran, przespacerować się licznymi placami, przy których stoją pałace, twierdze i inne świątynie, które można znaleźć w całym mieście.

Szybenik to także miejsce oferujące liczne wydarzenia kulturalne. Do najbardziej znanych należą: Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, Letnia Szkoła Gry na Organach (w drugiej połowie sierpnia) czy Szybenickie Lato spinające szereg wydarzeń i imprez w jeden festiwal.