trogir (2)

Wakacje w Dalmacji – Trogir

Trogir, miasto w Dalmacji, położone jedynie 25km na północ od Splitu, zachwyca swą historią, która rozpoczęła się ponad 2000 lat temu. Ze względu na swoje strategiczne położenie miasto na przestrzeni wieków zmieniało często swych włodarzy – było pod władaniem greckim, rzymskim, weneckim, a nawet francuskim. Każda z tych nacji ukształtowała Trogir takim, jaki możemy obecnie podziwiać.

Miasto tworzą trzy części: głównej lądowa, Stare Miasto znajdujące się na wyspie i wyspa Ciovo. Stare Miast Trogiru w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego powierzchni odnotowuje się największe zagęszczenie na świecie obiektów kościelnych i pięknych budynków zachwycających stylem romańskim, renesansowym i barokowym. Jest to idealne miejsce dla amatorów zwiedzania i pasjonatów historii. Żeby jednak w spokoju móc odwiedzić jak najwięcej obiektów, warto zaplanować wakacje w Chorwacji jesienią.

Trogir stanowi popularny ośrodek turystyczny oferujący bardzo zróżnicowane zakwaterowanie nie tylko pod względem cenowym, ale także standardu.

Stare Miasto to miejsce, które obowiązkowo trzeba zwiedzić. Jednymi z najciekawszych obiektów, są: Katedra Świętego Wawrzyńca z XIII w., Twierdza Kamerlengo (z XV w.), czy Zielony Rynek.

Jednak najpopularniejsze są plaże. Do najchętniej odwiedzanych należy plaża Okrug, zlokalizowana na wyspie Ciovo. Kolejna to żwirowa i piaszczysta plaża Pantan, położona kilka kilometrów za Trogirem, w kierunku na Split. Plaża Medena to również popularna lokalizacja.

Pobyt w Trogirze daje także liczne możliwości na organizację jednodniowych wycieczek:
– Do Splitu, gdzie koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto z Pałacem Dioklecjana.
– Do Parku Narodowego Krka, gdzie znajdują się wspaniałe wodospady.
– Wycieczka wzdłuż wybrzeża, obejmująca takie miasta, jak Marina, Primosten, czy Szybenik.

Warto pamiętać, że liczba noclegów na Starym Mieście na wyspie jest ograniczona i są to najdroższe lokalizacje. Na stałym lądzie polecam kwatery położone wzdłuż głównej drogi. Miłośnicy plażowania powinni poszukać zakwaterowania na wyspie Ciovo.