Wypoczynek nad Balatonem

balatonTegoroczne wakacje były dla nas nowością, jeśli chodzi o kierunek naszego wypoczynku. Od kilku już lat nasze miejsce urlopowe stanowiły Bałkany, głównie Bułgaria i Chorwacja. Wynikało to po części z naszych zobowiązań zawodowych, ale także z faktu, iż po prostu dobrze się tam czujemy.

Poza tym Bułgaria i Chorwacja apartamenty o wysokim standardzie oferują w bardzo atrakcyjnych cenach, więc dzięki temu mogliśmy wypocząć za stosunkowo niewielkie pieniądze w komfortowych warunkach, i co najważniejsze kompletnie niezależnie od innych.

Ale w tym roku postanowiliśmy wybrać się na Zachód. Daleko nie ruszyliśmy, bo postanowiliśmy odwiedzić Węgry. Już od jakiegoś czasu w gronie naszych znajomych krążą opowieści o fantastycznym wypoczynku nad Balatonem. Stwierdziliśmy, że gorsi nie będziemy i zobaczymy, co też oferuje węgierski Balaton.

„Węgierskie Morze”, bo takiej nazwy dla swojego jeziora używają Węgrzy. Balaton jest jednym z najcenniejszych skarbów na Węgrzech i najczęściej odwiedzanych kurortów. Jest to także największe jezioro w Europie Centralnej. Południowe brzegi są idealne dla małych dzieci ze względu na płytką wodę. Płytkie wody wzdłuż południowego brzegu nagrzewają się dość szybko osiągając około latem 26-28°C. Wieczorem wody wydają się cieplejsze niż powietrze. Można tu leniwie odpoczywać podczas opalania się i pływania w jeziorze, a następnie wybrać się na koncert, festiwal gotowania lub wydarzenie sportowe. Na zachodnim końcu jeziora, można znaleźć nie tylko uzdrowiska w największym naturalnym leczniczym jeziorze termalnym na świecie w Hévíz, ale także jeden z trzech największych pałaców barokowych w kraju, pałac Festetics w Keszthely.

Uzdrowisko Hajduszoboszlo noclegi oferuje bardzo zróżnicowane pod względem cenowym i rodzaju. Wybraliśmy tę miejscowość ze względu na ogromny kompleks basenów i aquapark, które zapewniają całodzienną rozrywkę dla całej rodziny. Miejscowość, jak i cały region Balatonu wywarł na nas naprawdę pozytywne wrażenia. Liczne imprezy, mnóstwo zabytków do odwiedzenia w okolicy, wspaniałe krajobrazy to czynniki, które nie pozwalają się nudzić. Dodatkowym atutem jest węgierska kuchnia, a zwłaszcza wina. Malownicze winnice w regionie produkują doskonałe wina, które wspaniale komponują się z pysznym, lokalnym jedzeniem. Duża liczba zajazdów i restauracji wita gości z kraju i zagranicy.